• 0222 310 00 80 - 81 - 82
  • ozelcagdaskoleji@gmail.com

ÖZEL ÇAĞDAŞ OKULLARI

- BEST BUDDIES PROJESİNDE EŞLEŞEN ÖĞRENCİLER BULUŞTU - 16.01.23

Dünya genelinde 53 ülkede aktif olarak uygulanan Best Buddies projesinin Eskişehir’deki ilk partner okulu olan Özel Çağdaş Okulları öğrencileri, projeyi birlikte yürüttükleri Özkan Halaç Özel Eğitim Meslek Okulundaki arkadaşlarını ziyaret etti.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in katılımıyla gerçekleşen Best Buddies Eşleştirme Töreninde; Özel Çağdaş Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri ile Özkan Halaç Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri ‘buddie’leri ile eşleşmişti. Eşleşme töreni sonrasında ilk buluşma gerçekleşti. Çağdaş öğrencileri, Best Buddies Eskişehir Temsilcisi Çağla İşcibaşı, Özel Çağdaş Okulları Danışman Öğretmenleri Burcu Uzun ve Feyzanur Yüksel ile eşleştirme töreninde eşleştiklerini ‘buddie’lerini okullarında ziyaret etti.

Hep birlikte okulun çeşitli atölyelerindeki derslere giren öğrenciler; dikiş, seramik, turizm ve konaklama, büro, bilişim ve mutfak gibi çeşitli derslerde birlikte etkinlikler gerçekleştirdi. Birlikte seramik, dikiş gibi etkinlikler yapan ve oyunlar oynayan öğrenciler, birbirlerini yakından tanıma imkânı buldu. Öğrenciler, birlikte geçirdikleri gün sonunda Best Buddies pastasını hep birlikte kesti.

PROJE MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

Best Buddies Eskişehir Temsilcisi Çağla İşcibaşı, proje sürecinden ve gerçekleşen etkinlikten söz ederek, şunları söyledi: “Best Buddies Eşleştirme Töreni sonrasında bugün öğrencilerimizin ilk buluşmasını gerçekleştirdik. Projeye dahil olan özel gereksinimli öğrencilerimizi okullarında ziyaret ettik. Bu buluşma onların birbirlerini daha yakından tanımaları için çok güzel oldu. Bu sayede bizim de yaptığımız gözlemlerde, eşleşen öğrencilerin birbirleri ile mesajlaştıklarını, birbirlerini ‘canım arkadaşım’ diye kaydettiklerini gördük. Bugün de özel gereksinimli öğrencilerimiz; ‘buddie’lerine dikiş dikmeyi, seramik yapmayı gösterdi, kendi yaptıkları yiyecekleri ikram etti. Tüm bunlar onları çok motive etti, proje meyvelerini vermeye başladı. Bundan sonraki süreçte eşleşen öğrenciler, bireysel buluşmalar gerçekleştirecekler. Birlikte sinemaya, tiyatroya gidecekler, yemek yiyecekler. Biz de süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz.”